
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 Inch x 36 yard, 45.0 mil, 1VHB Tape 4941 Gray, 4 per case
- Item Code: 021200-39389
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Dream, Design, Deliver with our 3M VHB Tape 4941. It is a gray, 0.045 in (1.1 mm), multi-purpose acrylic adhesive with a conformable, foam core. It can replace rivets, welds and screws. The fast and easy to use permanent bonding method provides high strength and long-term durability. It offers design flexibility with its viscoelasticity and powerful ability to bond to a variety of surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 14
Features
Back To Top- Fast and easy-to-use permanent bonding method provides high strength and long-term durability
- Virtually invisible fastening keeps surfaces smooth
- Can replace mechanical fasteners (rivets, welds, screws) or liquid adhesives
- Gray, 0.045 in (1.1 mm), multi-purpose adhesive and conformable acrylic foam core offers a good balance of strength and conformability
- Eliminate drilling, grinding, refinishing, screwing, welding and associated clean-up
- reates a permanent seal against water, moisture and more
- Pressure sensitive adhesive bonds on contact to provide immediate handling strength
- Allows the use of thinner, lighter weight and dissimilar materials
Tech Specs
Back To Top| Maximum Operating Temperature | 200 °F |
|---|---|
| Series | VHB |
| Tape Thickness | 0.045 Inch (1.1 mm) |
| Thickness(metric) | 1.1 mm |
| Width(metric) | 15.87 mm |
| Length | 36 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Primary Liner | Paper |
| Width | 0.62 Inch |
| Length(metric) | 32.9 m |
| Adhesive Type | Multi-Purpose Acrylic Adhesive |
| Color | Gray |
| Foam Comformability | Conformable |
| Brand | 3M |
| Thickness | 45 mil |