
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
72 mm x 55 m, 3M Filament Tape 8934 Clear, 12 rolls per case
- Item Code: 021200-39476
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Filament Tape 8934 is our general purpose clear fiberglass-reinforced tape with a synthetic rubber resin adhesive, ideal for light duty strapping, bundling and reinforcing. Our synthetic rubber resin adhesive provides good adhesion to most fiberboard surfaces, and a variety of plastics and metal surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Synthetic rubber adhesive bonds easily to most fiberboard, plastics and metal surfaces
- Transparency provides clear visibility of box graphics, printing and illustrations
- Tape resists nicks, abrasions, moisture and scuffing
- Glass yarn filaments add strength for box closing, bundling and more
Tech Specs
Back To Top| Adhesion Strength | 60 |
|---|---|
| Elongation | 3 Percent |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.11 |
| Inner Depth/Length | 4.7 |
| Inner Gross Weight | 2.935 |
| Inner Pack Level Quantity | 3 |
| Inner Total Base Units | 3 |
| Inner Total Pack Level Units | 3 |
| Inner UPC | 30021200394769 |
| Inner Width | 4.7 |
| Width | 2.83 Inch |
| Breaking Strength | 3 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Brand | 3M |
| Tensile Strength (metric) | 1751 |
| Total Thickness | 4 |
| Width (Metric) | 72 mm |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Size Description | 72 mm x 55 m |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Color | Clear |
| Dimension 1 | 72.0000 MM |
| Tensile Strength | 100 lb/in |
| Inner Height | 8.6 |
| Series | 3M |
| Adhesion Strength (metric) | 65 |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Length | 60.14 Linear Yard |