
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.5 Inch x 60 Yard 10 mil, 3M Adhesive Transfer Tape 9473PC Clear, 6 rolls per case
- Item Code: 021200-40496
- Brand: 3M
- Unit Size: 6
Description
10.0 mil 100MP high performance acrylic with 4.2 mil 58 lb polycoated kraft paper liner - unprinted.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Short term temperature tolerance of up to 5 �F (26 �C)
- Operating temperature tolerance of up to 3�F (149�C)
- Conforms to a variety of indoor and outdoor applications
- 58# unprinted polycoated kraft paper liner for moisture stability and easy die cutting
- Durable adhesive is chemical, UV and solvent resistant
- Ease of application increases productivity
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to HSE | 7 |
|---|---|
| Adhesive Tack Level | Low |
| Chemical Resistance | 10 |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ High Performance Acrylic Adhesive 100MP |
| Meets Specifications | Chrysler MS-CC254;MIL-DTL-19834C;UL 746C |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 10 |
| Plasticizer Resistance | Medium |
| Size Description | 1.5 in x 60 yd |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 500 |
| Total Thickness | 14.2 |
| Color | Clear |
| Face-Side Adhesive Thickness | 10 |
| Moisture Resistance | High |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| UV Resistance | High |
| Width | 1.5 Inch |
| Primary Liner Thickness | 4.2 |
| Series | 3M |
| Adhesion to Foam | 2 |
| Adhesive Peel Ultimate | 10 |
| Primary Liner | 58# Polycoated Kraft Paper (PCK) |
| Primary Liner Color | Tan |
| Adhesion to LSE | 1 |
| Product Form | Roll |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | High |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Adhesion to Metal | 10 |
| Adhesive Peel Initial | 4 |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Dimension 1 | 1 1/2 Inch |
| Dimension 2 | 60 YD |
| Humidity Resistance | High |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Brand | 3M |
| Length | 60 Linear Yard |