
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
20 Inch x 36 Yard, 3M? Polyurethane Protective Tape 8671HS Transparent, 1 per case
- Item Code: 021200-41413
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A leading edge, erosion protection tape that is a tough polyurethane with acrylic adhesive that resists punctures, tearing and abrasion.
Features
Back To Top- Simplified installation process; fast and easy to apply
- Landfillable; contains no VOCs
- Transmisivity test report available
- Qualified to numerous aircraft and helicopter specifications
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | High Shear Acrylic |
|---|---|
| Capabilities | Aircraft Maintenance & Production Efficiency;Aviation Safety Enhancement |
| Length (Metric) | 32.918 m |
| Size Description | 20 in x 36 yd |
| Width | 20 Inch |
| Width (Metric) | 508 mm |
| Backing Thickness | 12 |
| Brand | 3M |
| Color | Transparent |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Dimension 1 | 20 Inch |
| Series | 3M |
| Flame Retardant | No |
| Total Thickness | 14 |
| Length | 36 Linear Yard |