
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard, 5.0 mil, General Purpose Vinyl Tape 764 White, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-43185
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M General Purpose Vinyl Tape 764, 5.0 mil (0.125 mm) vinyl backing with a rubber adhesive, conformability, good instant adhesion
24 PER CASE
Features
Back To Top- Available in a wide variety of colors for diverse applications
- Conformable backing makes vinyl tape ideal for use on curved and irregular surfaces
- Rubber adhesive provides good instant adhesion on many surfaces
- Can be applied by hand or with floor applicator
- Ideal for marking applications in light traffic areas
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Rubber |
|---|---|
| Color | White |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 60 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 180 Percent |
| Tensile Strength | 13 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 228 |
| Backing Thickness (metric) | 0.1 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Series | 3M™ |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Product Family | 3M™ General Purpose Vinyl Tape 764 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 18 (21) |
| Backing Thickness | 4 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 29 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 85 |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Total Thickness | 5 |