
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 5.0 mil, 3M Hazard Warning Tape 767 Red/White, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-43186
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Hazard Warning Tape 767 Red/White is ideal for marking hazardous areas, protruding equipment, or low hanging objects to help prevent accidents and reduce injuries in factories, warehouses, and hospitals, retail and other settings. Our tough PVC 4.0 mil backing is flexible and conforms around corners, over curves and irregular surfaces. PVC provides abrasion resistant durability for lasting use
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Conformable backing makes vinyl tape ideal for use on curved and irregular surfaces
- Rubber adhesive provides good instant adhesion on many surfaces
- Can be applied by hand or with floor applicator
- Ideal for marking applications in light traffic areas
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Product Family | 3M™ Hazard Warning Tape 767 |
|---|---|
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Red/White |
| Length | 36 Linear Yard |
| Series | 3M™ |
| Backing Thickness | 4 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Product Form | Roll |
| Width | 2 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 18 (21) |
| Backing Material | Polyvinyl Chloride |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 29 |
| Total Thickness | 5 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 85 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 60 Degree Fahrenheit |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 180 Percent |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Tensile Strength | 13 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 228 |