
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 (18mm) x 55m 6.5 mil, 3M Performance Masking Tape 2364 Tan, 48 per case
- Item Code: 021200-43351
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Performance Masking Tape 2364?is an economy crepe paper masking tape ideally suited for high temperature masking operations. It offers excellent holding power at both room temperature and up to 300?F/149?C. It is also suited for general light-duty holding and bundling applications.
ORDER IN MULTIPLES of 48
Features
Back To Top- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling
- Crepe paper backing is easy to tear, resists slivering and provides one-piece removal
- Exceptional conformability on irregular surfaces, making it an ideal choice for a wide variety of painting applications
- Superior adhesion to metal, rubber, glass and plastic minimizing need for multiple tapes for multiple surfaces
Tech Specs
Back To Top| Inner Depth/Length | 5.13 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 3.248 |
| Inner Height | 9.13 |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Inner UPC | 30021200433512 |
| Size Description | 18 mm x 55 m 6.5 mil |
| Brand | 3M |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.139 |
| Tensile Strength (metric) | 427 |
| Thickness (Metric) | 0.165 |
| Color | Tan |
| Dimension 1 | 18.0000 MM |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Width (Metric) | 18 mm |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 31 (34) |
| Elongation | 10 Percent |
| Inner Width | 5.13 |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Width | 0.7 Inch |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Product Family | 3M™ Performance Masking Tape 2364 |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Thickness | 6.5 |
| Thickness Unit | mil |