
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch (24mm) X 55m 6.5 mil, 3M Performance Masking Tape 2364 Tan, 36 per case
- Item Code: 021200-43352
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Performance Masking Tape 2364 is an economy crepe paper masking tape ideally suited for high temperature masking operations. It offers excellent holding power at both room temperature and up to 300F/149C. It is also suited for general light-duty holding and bundling applications.
36 PER CASE
Features
Back To Top- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling
- Crepe paper backing is easy to tear, resists slivering and provides one-piece removal
- Exceptional conformability on irregular surfaces, making it an ideal choice for a wide variety of painting applications
- Superior adhesion to metal, rubber, glass and plastic minimizing need for multiple tapes for multiple surfaces
Tech Specs
Back To Top| Size Description | 24 mm x 55 m 6.5 mil |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Product Family | 3M™ Performance Masking Tape 2364 |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M™ |
| Width | 0.94 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 31 (34) |
| Color | Tan |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Length (Metric) | 55 m |
| Brand | 3M |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Elongation | 10 Percent |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Thickness (Metric) | 0.165 |
| Width (Metric) | 24 mm |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Dimension 1 | 24.0000 MM |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Thickness | 6.5 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Thickness Unit | mil |
| Tensile Strength (metric) | 427 |