
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch (48mm) X 55m 6.5 mil, 3M Performance Masking Tape 2364 Tan, 24 per case
- Item Code: 021200-43354
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Performance Masking Tape 2364?is an economy crepe paper masking tape ideally suited for high temperature masking operations. It offers excellent holding power at both room temperature and up to 300F/149C. It is also suited for general light-duty holding and bundling applications.
24 PER CASE
Features
Back To Top- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling
- Crepe paper backing is easy to tear, resists slivering and provides one-piece removal
- Exceptional conformability on irregular surfaces, making it an ideal choice for a wide variety of painting applications
- Superior adhesion to metal, rubber, glass and plastic minimizing need for multiple tapes for multiple surfaces
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.199 |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 5.51 |
| Inner Gross Weight | 4.467 |
| Inner Height | 11.3 |
| Inner UPC | 30021200433543 |
| Inner Width | 5.51 |
| Size Description | 48 mm x 55 m 6.5 mil |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Tensile Strength (metric) | 427 |
| Thickness (Metric) | 0.165 |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Width | 1.88 Inch |
| Color | Tan |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Product Family | 3M™ Performance Masking Tape 2364 |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Thickness | 6.5 |
| Thickness Unit | mil |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 31 (34) |
| Elongation | 10 Percent |