
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
72 mm x 55 m 6.5 mil, 3M Performance Masking Tape 2364 Tan, 12 per case Bulk
- Item Code: 021200-43355
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Performance Masking Tape 2364?is an economy crepe paper masking tape ideally suited for high temperature masking operations. It offers excellent holding power at both room temperature and up to 300?F/149?C. It is also suited for general light-duty holding and bundling applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling
- Crepe paper backing is easy to tear, resists slivering and provides one-piece removal
- Exceptional conformability on irregular surfaces, making it an ideal choice for a wide variety of painting applications
- Superior adhesion to metal, rubber, glass and plastic minimizing need for multiple tapes for multiple surfaces
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.131 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 3.192 |
| Inner Height | 8.63 |
| Inner UPC | 30021200433550 |
| Inner Width | 5.13 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Size Description | 72 mm x 55 m 6.5 mil |
| Tensile Strength (metric) | 427 |
| Thickness | 6.5 |
| Thickness (Metric) | 0.165 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Dimension 1 | 72.0000 MM |
| Width | 2.83 Inch |
| Thickness Unit | mil |
| Brand | 3M |
| Inner Depth/Length | 5.13 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Inner Pack Level Quantity | 3 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Product Family | 3M™ Performance Masking Tape 2364 |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Width (Metric) | 72 mm |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 31 (34) |
| Elongation | 10 Percent |
| Inner Total Base Units | 3 |
| Color | Tan |
| Inner Total Pack Level Units | 3 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |