
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 mm x 55 m 7.9 mil, 3M High Performance Masking Tape 2693 Tan, 36 per box, 4 boxes per case Bulk
- Item Code: 021200-44558
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We designed?3M High Performance Masking Tape 2693?for automotive, truck and bus applications where very aggressive room temperature and high temperature holding is required. Our tape?is a smooth, heavy-duty, mini-crepe paper masking tape well suited to most paint masking operations.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- Provides high performance for paint masking with high solids paints and urethane clear coats used in the transportation industry
- Smooth crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Backing is easy to tear resists slivering and provides one piece removal
- Controlled unwind from the roll dispenses evenly and is less likely to tear
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 40 (44) |
|---|---|
| Size Description | 6 mm x 55 m 7.9 mil |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Thickness | 7.9 |
| Thickness (Metric) | 0.2 |
| Width | 0.23 Inch |
| Product Form | Roll |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 325 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Color | Tan |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 163 |
| Tensile Strength (metric) | 515 |
| Elongation | 10 Percent |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6.0000 MM |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 29 lb/in |
| Thickness Unit | mil |
| Width (Metric) | 6 mm |