
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 mm x 55 m 6.5 mil, 3M Performance Masking Tape 2364 Tan, 18 per box 4 boxes per case Bulk
- Item Code: 021200-44577
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Performance Masking Tape 2364?is an economy crepe paper masking tape ideally suited for high temperature masking operations. It offers excellent holding power at both room temperature and up to 300?F/149?C. It is also suited for general light-duty holding and bundling applications.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling
- Crepe paper backing is easy to tear, resists slivering and provides one-piece removal
- Exceptional conformability on irregular surfaces, making it an ideal choice for a wide variety of painting applications
- Superior adhesion to metal, rubber, glass and plastic minimizing need for multiple tapes for multiple surfaces
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 31 (34) |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.201 |
| Inner Depth/Length | 6.4 |
| Inner Gross Weight | 3.075 |
| Inner Height | 8.496 |
| Inner Pack Level Quantity | 18 |
| Inner Total Pack Level Units | 18 |
| Inner UPC | 30021200445775 |
| Inner Width | 6.4 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Size Description | 12 mm x 55 m 6.5 mil |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Brand | 3M |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Dimension 1 | 12.0000 MM |
| Thickness (Metric) | 0.165 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Color | Tan |
| Inner Total Base Units | 18 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Tensile Strength (metric) | 427 |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Width (Metric) | 12 mm |
| Elongation | 10 Percent |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Width | 0.47 Inch |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Product Family | 3M™ Performance Masking Tape 2364 |
| Series | 3M™ |
| Thickness | 6.5 |
| Thickness Unit | mil |