
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 55 m 7.2 mil, 3M Performance Masking Tape 2380 Tan, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-44581
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We designed?3M Performance Masking Tape 2380?for industrial use where a good paint line is desired and drying conditions range from air dry to oven bake. Our?smooth, strong, mini-crepe paper masking tape?holds fast, removes easily and will give you good performance for most paint masking applications.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Removes cleanly after 3 minutes at bake temperatures up to 325� F/ 162� C
- Thick crepe paper backing resists bleed-through
- Adhesive bonds instantly to help keep tape in place without lifting or curling
- Strong backing is easy to tear and provides one-piece removal
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 39 (43) |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.182 |
| Inner Gross Weight | 5.084 |
| Inner Height | 11.65 |
| Inner UPC | 30021200445812 |
| Inner Width | 5.2 |
| Size Description | 48 mm x 55 m 7.2 mil |
| Tensile Strength (metric) | 498 |
| Thickness (Metric) | 0.182 |
| Brand | 3M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Thickness Unit | mil |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Product Family | 3M™ Performance Masking Tape 2380 |
| Thickness | 7.2 |
| Color | Tan |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 163 |
| Product Form | Roll |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | 3M™ |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Inner Depth/Length | 5.2 |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Elongation | 10 Percent |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Width | 1.88 Inch |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 325 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Time at Maximum temperature | 30 |