
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 Inch x 8 Inch, 3M Hot Melt Adhesive 3762 LM Q Light Amber
- Item Code: 021200-49125
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Hot Melt Adhesive 3762 is a 100% is an economical, fast-setting resin solid hot melt adhesive. It's designed for general purpose applications as well as manual and corrugated carton sealing and general packaging. When heated to its specified melt point this adhesive forms an aggressive hot tack that bonds to handling strength in seconds to help maintain high-tempo productivity.
Features
Back To Top- Medium open time allows for positioning and fit adjustment
- Securely bonds difficult to seal substrates such as lightly waxed surfaces
- Virtually invisible when bonded, eliminating unattractive mechanical fasteners and tape products
- Bonds to corrugated or paperboard cartons, wood, particle board, chipboard and cushioning foams
Tech Specs
Back To Top| Application Method | It is dispensed with 3M™ Scotch-Weld™ Hot Melt Applicator LT Q or EC |
|---|---|
| Bead Open Time | 25 |
| Color | Light Amber |
| Container Volume | 11 |
| Heat Resistance | 130 Degree Fahrenheit |
| Heat Resistance Range | Low |
| Length | 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.2 m |
| Meets Specifications | UL 94 Listing V2 |
| Size | Q |
| Size Description | 5/8 in x 8 in |
| Width (Metric) | 15.9 mm |
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Series | 3M |
| Brand | 3M |
| Product Form | Pound |
| Width | 0.62 Inch |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |