
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 54.8 m 8.1 mil, 3M Multi-Purpose Duct Tape 3900 Olive, 24 per case Individually Wrapped
- Item Code: 021200-49831
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Multi-Purpose Duct Tape 3900 is our general purpose, low-profile, industrial-strength duct tape. With a polyethylene film over a cloth scrim, this tape is ideal for a variety of purposes including temporary repairs, identification, contrast, decoration, securing wiring, bundling, sealing, holding, protecting and other tough jobs including applications requiring moisture resistance.
24 PER CASE
Features
Back To Top- Removes cleanly for up to three months when applied indoors
- Sticks immediately and stays on for up to one year without deterioration
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces without lifting
- Available in a wide variety of colors
Tech Specs
Back To Top| Elongation | 19 Percent |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness (Metric) | 0.19 |
| Backing Material | Polyethylene over cloth scrim |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Series | 3M |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 53 (58) |
| Length | 60 Linear Yard |
| Width | 1.88 Inch |
| Product Category | Adhesives, Sealants, Tape |
| Size Description | 48 mm x 54.8 m |
| Tensile Strength (metric) | 490 |
| Color | Olive |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Dimension 2 | 54.8000 M |
| Thickness Unit | mil |
| Length (Metric) | 54.8 m |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Brand | 3M |
| Performance Level | Performance |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Thickness | 7.6 |