
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 54.8 m 7.7 mil, 3M Multi-Purpose Duct Tape 3900 Black, 24 per case Individually Wrapped
- Item Code: 021200-49833
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Multi-Purpose Duct Tape 3900 is our general purpose, low-profile, industrial-strength duct tape. With a polyethylene film over a cloth scrim, this tape is ideal for a variety of purposes including temporary repairs, identification, contrast, decoration, securing wiring, bundling, sealing, holding, protecting and other tough jobs including applications requiring moisture resistance.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Removes cleanly for up to three months when applied indoors
- Sticks immediately and stays on for up to one year without deterioration
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces without lifting
- Available in a wide variety of colors
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 15.45409 |
|---|---|
| Backing Material | Polyethylene over cloth scrim |
| Elongation | 19 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Series | 3M |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 54.8 m |
| Tensile Strength (metric) | 490 |
| Width | 1.88 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 53 (58) |
| Adhesive Type | Rubber |
| Length | 60 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness Unit | mil |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Size Description | 48 mm x 54.8 m |
| Thickness (Metric) | 0.19 |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Dimension 2 | 54.8000 M |
| Thickness | 7.6 |
| Color | Black |