
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 60 Yard 4.8 mil, Scotch Fine Line Tape 215 Blue, 144 per case Bulk
- Item Code: 021200-60831
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Fine Line Tape 215 is a very conformable film backed tape used to achieve excellent color separation on highly contoured surfaces. It is ideal for many complex shapes and irregular surfaces where paper masking tapes or other plastic tapes do not offer sufficient conformability.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- Performs well on complex shapes, irregular and highly contoured surfaces
- Resists lifting around corners or in depressed areas
- Backing allows taping over fresh paint sooner than paper tapes with less chance of damage
- Features natural rubber adhesive for quick adhesion
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 43 (47) |
|---|---|
| Backing Material | Copolymer Plastic Film |
| Elongation | 1150 Percent |
| Size Description | 1/4 in x 60 yd |
| Tensile Strength (metric) | 263 |
| Brand | 3M |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Dimension 2 | 60 yd |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |
| Thickness | 4.8 mil |
| Color | Blue |
| Tensile Strength | 15 lb/in |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Length | 60 Linear Yard |
| Dimension 1 | 1/4 in |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Width | 0.25 Inch |