
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 10 Yard 33.0 mil, 3M Impact Stripping Tape 500 Green, 6 per case
- Item Code: 021200-60895
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Impact Stripping Tape 500 features a specially formulated, thick, compounded, rubber backing that withstands impact against common blasting media, including: aluminum oxide, steel shot, glass bead and plastic. This tape is ideal for masking and surface protection during dry media blast paint removal, as well as other blasting applications, including protecting wood and glass from overspray.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Easy release, paper liner removes with minimal effort, making it an excellent choice for die cutting applications
- Cuts clean and evenly for ideal alignment for masking lettering
- Clean, one piece removal that won't leave behind unwanted residue
- Acrylic adhesive provides strong adhesion to various surfaces
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Rubber |
|---|---|
| Dimension 2 | 10 YD |
| Size Description | 2 in x 10 yd |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Tensile Strength (metric) | 27 |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Total Thickness | 36 |
| Elongation | 85 Percent |
| Liner Type | Paper |
| Length | 10 Linear Yard |
| Series | 3M |
| Tensile Strength | 25 lb/in |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Brand | 3M |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 29 (31) |
| Color | Green |
| Length (Metric) | 9.14 m |
| Product Form | Roll |
| Width | 2 Inch |