
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 mm x 66 m, Scotch Color Coding Tape 690 Red, 144 per case Bulk
- Item Code: 021200-61648
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Color Coding Tape 690 is a colored tape used for color coding and bag closure. The UPVC backing material is moisture and chemical resistant. The natural rubber adhesive removes cleanly from a wide variety of surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- UPVC backing material is 1.5 (0.038) thick, moisture and chemical resistant
- Excellent handling, hand-tearable and long aging
- Clean removal from wide variety of surfaces
- Easy to apply without a dispenser or with P-400 or P-410
Tech Specs
Back To Top| Breaking Strength | 45 |
|---|---|
| Length (Metric) | 66 m |
| Size Description | 12 mm x 66 m |
| Tensile Strength (metric) | 613 |
| Series | Scotch |
| Total Thickness | 2.3 |
| Backing Thickness | 1.5 |
| Dimension 1 | 12.0000 mm |
| Dimension 2 | 66.0000 m |
| Length | 72.18 Linear Yard |
| Width (Metric) | 12 mm |
| Backing Thickness (metric) | 0.038 |
| Brand | 3M |
| Elongation | 45 Percent |
| Tensile Strength | 35 lb/in |
| Adhesion Strength (metric) | 33 |
| Adhesive Type | Natural Rubber |
| Backing Material | UPVC Film |
| Color | Red |
| Core Size | 3 |
| Adhesion Strength | 30 |
| Product Form | Roll |
| Width | 0.47 Inch |