
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard, 3M Preservation Sealing Tape 4811 White, 24 per case
- Item Code: 021200-62334
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Preservation Sealing Tape 4811 is a white polyethylene backing with a unique rubber adhesive.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Easily conforms to a irregular surfaces and has excellent resistance to staining.
- Excellent weatherability allows for securing protective polyethylene film for vehicles and boats.
- General industrial, manufacturing, construction, military, commercial vehicle and marine.
- Securing polyethylene film, sealing and protecting .
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 30 (36) |
|---|---|
| Diameter | 5.12237 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Total Thickness | 9.5 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Backing Material | Polyethylene |
| Color | White |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Length | 36 Linear Yard |
| Adhesive Type | Rubber |