
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.75 Inch x 18 Yard 5.0 mil, Scotch ATG Adhesive Transfer Tape 926 Clear, 12 rolls per case
- Item Code: 021200-63101
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch ATG Adhesive Transfer Tape 926 is a 350 acrylic, reverse wound, pressure sensitive adhesive on a densified kraft paper liner. High performance adhesive transfer tape. For use with Scotch ATG Adhesive Applicators.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- The ATG tape system delivers a controlled application of the adhesive while the liner rewinds into the ATG applicator. It bonds on contact, and works on a variety of substrate or material combinations.
- The ATG tape system is versatile, convenient, quick and easy to use. There is no mess or clean up. It is a cost effective replacement to rivets, staples, screws, bolts, liquid adhesives. Safer than hot melt adhesives.
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to LSE | High |
|---|---|
| Adhesion to Metal | High |
| Face-Side Adhesive Type | 350 High Performance Acrylic |
| Humidity Resistance | 9 |
| Moisture Resistance | 9 |
| Nominal Adhesive Thickness (mils) | 5 |
| Primary Liner | Densified Kraft Paper |
| Primary Liner Thickness | 4 |
| Size Description | 0.75 in x 18 yd |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 300 |
| UV Resistance | Medium-High |
| Product Form | Roll |
| Width | 0.75 Inch |
| Color | Clear |
| Dimension 2 | 18 yd |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 16.45 m |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Adhesive Peel Ultimate | 9 |
| Length | 18 Linear Yard |
| Adhesion to Foam | 9 |
| Adhesion to HSE | High |
| Face-Side Adhesive Thickness | 5 |
| Adhesive Peel Initial | 7 |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Chemical Resistance | 8 |
| Primary Liner Color | Tan |
| Dimension 1 | 3/4 in |
| Series | Scotch |