
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 50 Yard 0.15 Inch Engaged Thickness, 3M Fastener SJ3530 Hook S030 Black, 2 per case Bulk
- Item Code: 021200-65615
- Brand: 3M
- Unit Size: 2
Description
3M Hook Fastener SJ3530, commonly paired with 3M Loop Fastener SJ3531, is one part of a durable, two-part fastener solution. This pressure-sensitive nylon fastener is capable of thousands of closures. Designed with a rubber-based pressure sensitive adhesive, this fastener is easy to apply and provides excellent adhesion to low surface energy substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Rubber-based adhesive offers excellent adhesion to low surface energy substrates
- Pressure sensitive adhesive provides easy and convenient application
- Easy-to-use fastener for flexibility and fast product assembly
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | General Performance Rubber Adhesive |
|---|---|
| Liner Type | White Polyethylene Film |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 32 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 90 |
| Model Number | SJ3530 |
| Product Family | 3M™ Hook Fastener SJ3530 |
| Color | Black |
| Length | 50 Linear Yard |
| Size Description | 2 in x 50 yd |
| Hook/Loop | Hook |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M™ |
| Closure Life | 5000 |
| Flame Retardant | No |
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Liner Thickness | 3 |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Brand | 3M |
| Material | Nylon |
| Engaged Thickness | 0.15 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Width | 2 Inch |