
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 9 mil, 3M Double Coated Tape 9579 White, 24 rolls per case
- Item Code: 021200-65869
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Tape 9579 is a 9.0 mil double coated high density polyethylene with rubber adhesive 760 on a 62 lb white densified kraft liner
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- High initial adhesion. Excellent quick stick
- Good adhesion to low surface energy substrates. For indoor and room temperature applications. Core starting on metal cores.
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Peel Ultimate | 8 |
|---|---|
| Back-Side Adhesive Type | 3M™ Synthetic Rubber Adhesive 760 |
| Carrier Color | White |
| Carrier Material | High Density Polyethylene HDPE |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ Synthetic Rubber Adhesive 760 |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.286 |
| Inner Depth/Length | 6.3 |
| Inner Gross Weight | 7.58 |
| Inner Height | 12.45 |
| Inner UPC | 30021200658694 |
| Inner Width | 6.3 |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 9 |
| Total Thickness | 12.7 |
| Back-Side Adhesive Thickness | 3 |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Primary Liner Color | White |
| Product Form | Roll |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | High |
| Carrier Thickness | 3 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Face-Side Adhesive Thickness | 3 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Adhesion to HSE | 9 |
| Adhesion to LSE | 9 |
| Adhesion to Metal | 8 |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Humidity Resistance | High |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Primary Liner | 62# Densified Kraft Paper (DK) |
| Brand | 3M |
| UV Resistance | Medium |
| Width | 2 Inch |
| Adhesive Peel Initial | 8 |
| Chemical Resistance | 2 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Moisture Resistance | High |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Adhesive Tack Level | High |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Color | White |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Series | 3M |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 120 |
| Adhesion to Foam | 2 |
| Primary Liner Thickness | 3.7 |