
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5 Inch x 36 Yard 5.6 mil, 3M Double Coated Tape 9500PC Clear, 72 rolls per case
- Item Code: 021200-67795
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Tape 9500PC is a 5.6 mil 350 high performance acrylic adhesive double coat with polyester carrier on a 4.5 mil 61.5 lb polycoated kraft paper liner.
ORDER IN MULTIPLES of 72
Features
Back To Top- 1. mil, clear PET carrier film for dimensional stability and ease of die cutting
- Adheres to powder coated surfaces, most plastics and difficult surfaces
- High-holding strength and short-term heat resistance up to 35�F (177�C)
- 58# unprinted polycoated kraft liner reduces edge burr during hard tool die cutting
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Metal | 9 |
|---|---|
| Adhesive Peel Ultimate | 9 |
| Back-Side Adhesive Thickness | 2.3 |
| Back-Side Adhesive Type | 3M™ High Performance Acrylic Adhesive 350 |
| Carrier Material | Polyester Film (PET) |
| Face-Side Adhesive Thickness | 2.3 |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ High Performance Acrylic Adhesive 350 |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 5.6 |
| Primary Liner | 62# Polycoated Kraft Paper (PCK) |
| Primary Liner Thickness | 4.5 |
| Size Description | 0.5 in x 36 yd |
| Solvent Resistance | 8 |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 350 |
| Total Thickness | 10.1 |
| Total Thickness with Liner | 10.1 |
| Moisture Resistance | High |
| Primary Liner Color | Tan |
| Carrier Color | Clear |
| Adhesion to HSE | 10 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Humidity Resistance | High |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Adhesion to Foam | 9 |
| Adhesive Tack Level | High |
| Color | Clear |
| Chemical Resistance | 8 |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | High |
| Length | 36 Linear Yard |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Adhesion to LSE | 10 |
| Adhesive Peel Initial | 7 |
| Brand | 3M |
| Carrier Thickness | 1 |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| UV Resistance | Medium |
| Width | 0.5 Inch |