
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 36 Yard, 3M Riveters Tape 695 Yellow with White Adhesive, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-67947
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Another innovative idea from 3M, our 3M Riveters Tape 695, is a polyethylene film backing with a rubber-strip coated along edges of tape only and translucent, tack-free center "window" that holds rivets in place for fast installation. The translucent, tack-free center ??window?? helps ensure easy visibility of rivets without hindering riveting operations.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Polyethylene backing maintains a tight hold on the rivet during the assembly process
- Uncoated, transparent yellow center provides clear visibility to the rivet below
- Aggressive adhesive bonds well to many surfaces, yet removes cleanly
- Decreases product rework and improves efficiency
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 36 YD |
|---|---|
| Tensile Strength | 8 lb/in |
| Total Thickness | 3 |
| Backing Thickness | 2 |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -20 Degree Fahrenheit |
| Width | 1 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 120 |
| Product Form | Roll |
| Backing Material | Polyethylene |
| Backing Thickness (metric) | 0.05 |
| Color | Yellow |
| Length | 36 Linear Yard |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 15 (16) |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Series | 3M |
| Size Description | 1 in x 36 yd |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 49 |
| Tensile Strength (metric) | 140 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |