
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18 Inch x 180 Yard 2 mil, 3M? Adhesive Transfer Tape 467MP Clear, 1 roll per case
- Item Code: 021200-68191
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Adhesive Transfer Tape 467MP is a 200MP high performance acrylic adhesive on 4.2 mil 58 lb polycoated kraft liner
Features
Back To Top- Ideal for graphic and nameplate attachment. Easy to die-cut and process.
- Excellent moisture and solvent resistance. Excellent high temperature resistance and shear strength. UV resistant. Easy to apply. Not messy. Easily die-cutable.
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Tack Level | Medium |
|---|---|
| Dimension 2 | 180 YD |
| Length | 180 Linear Yard |
| Size Description | 18 in x 180 yd |
| Total Thickness | 6.2 |
| Adhesion to Metal | 10 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Adhesion to LSE | 1 |
| Adhesive Peel Initial | 5 |
| Adhesive Peel Ultimate | 10 |
| Length (Metric) | 164.59 m |
| Primary Liner | 58# Polycoated Kraft Paper (PCK) |
| Primary Liner Color | Tan |
| Series | 3M |
| Width | 18 Inch |
| Adhesion to Foam | 3 |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ High Performance Acrylic Adhesive 200MP |
| Meets Specifications | Chrysler MS-CC244;Ford WSS-M11P62;MIL-DTL-19834C;UL 746C;UL 969 |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Adhesion to HSE | 9 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Chemical Resistance | 9 |
| Face-Side Adhesive Thickness | 2 |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 18 Inch |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 2 |
| Moisture Resistance | High |
| Product Form | Roll |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | High |
| UV Resistance | High |
| Width (Metric) | 457.2 mm |
| Color | Clear |
| Humidity Resistance | High |
| Primary Liner Thickness | 4.2 |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 400 |