
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18 mm x 55 m 5.2 mil, 3M Masking Tape 2307 Tan, 48 per case Bulk
- Item Code: 021200-71117
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M Masking Tape 2307 for general purpose duties like holding, bundling, sealing, general paint masking and other jobs where a pressure sensitive tape is required. The rubber adhesive sticks instantly to most surfaces and offers good holding power to help resist lifting or curling. The crepe paper backing conforms over irregular surfaces and around corners.
ORDER IN MULTIPLES of 48
Features
Back To Top- Rubber adhesive sticks to most surfaces and removes cleanly in one piece
- Ideal for easy tear and sliver resistant, along with good paint hold-out that resists bleed-through
- Crepe-paper backing conforms over irregular surfaces, contours, and around corners
- Offers controlled unwind - not too easy or too hard
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.126 |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 4.88 |
| Inner Gross Weight | 3.42 |
| Inner Height | 9.125 |
| Inner UPC | 30021200711177 |
| Inner Width | 4.88 |
| Size Description | 18 mm x 55 m 5.2 mil |
| Tensile Strength (metric) | 403 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Dimension 1 | 18.0000 MM |
| Elongation | 8 Percent |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 23 lb/in |
| Thickness (Metric) | 0.13 |
| Width (Metric) | 18 mm |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Brand | 3M |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Product Family | 3M™ Masking Tape 2307 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 28 (31) |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Width | 0.7 Inch |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Color | Tan |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness | 5.2 |
| Thickness Unit | mil |