
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 mm x 55 m 5.2 mil, 3M Masking Tape 2307 Tan, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-71118
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M Masking Tape 2307 for general purpose duties like holding, bundling, sealing, general paint masking and other jobs where a pressure sensitive tape is required. The rubber adhesive sticks instantly to most surfaces and offers good holding power to help resist lifting or curling. The crepe paper backing conforms over irregular surfaces and around corners.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Rubber adhesive sticks to most surfaces and removes cleanly in one piece
- Ideal for easy tear and sliver resistant, along with good paint hold-out that resists bleed-through
- Crepe-paper backing conforms over irregular surfaces, contours, and around corners
- Offers controlled unwind - not too easy or too hard
Tech Specs
Back To Top| Product Family | 3M™ Masking Tape 2307 |
|---|---|
| Size Description | 24 mm x 55 m 5.2 mil |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | 3M™ |
| Thickness | 5.2 |
| Width | 0.94 Inch |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Form | Roll |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Brand | 3M |
| Color | Tan |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness Unit | mil |
| Dimension 1 | 24.0000 MM |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Width (Metric) | 24 mm |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 28 (31) |
| Elongation | 8 Percent |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Tensile Strength | 23 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 403 |
| Thickness (Metric) | 0.13 |
| Time at Maximum temperature | 30 |