
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 55 m, 5.2 mil, 2Masking Tape 2307 Tan, 4 per case Bulk
- Item Code: 021200-71120
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M Masking Tape 2307 for general purpose duties like holding, bundling, sealing, general paint masking and other jobs where a pressure sensitive tape is required. The rubber adhesive sticks instantly to most surfaces and offers good holding power to help resist lifting or curling. The crepe paper backing conforms over irregular surfaces and around corners.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Rubber adhesive sticks to most surfaces and removes cleanly in one piece
- Ideal for easy tear and sliver resistant, along with good paint hold-out that resists bleed-through
- Crepe-paper backing conforms over irregular surfaces, contours, and around corners
- Offers controlled unwind - not too easy or too hard
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 28 (31) |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.159 |
| Inner Depth/Length | 4.9 |
| Inner Gross Weight | 4.372 |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Inner UPC | 30021200711207 |
| Inner Width | 4.9 |
| Size Description | 48 mm x 55 m 5.2 mil |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Product Family | 3M™ Masking Tape 2307 |
| Tensile Strength (metric) | 403 |
| Thickness | 5.2 |
| Width | 1.88 Inch |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Elongation | 8 Percent |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 23 lb/in |
| Thickness (Metric) | 0.13 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Brand | 3M |
| Color | Tan |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness Unit | mil |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Height | 11.45 |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Product Form | Roll |
| Thickness Metric Unit | mm |