
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 72 Yard, Scotch Light Duty Packaging Tape 605 Clear Cold Temperature, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-71362
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Light Duty Packaging Tape 605 is a transparent film tape designed for general packaging and cold temperature applications. The polypropylene backing material is moisture, chemical and UV resistant.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Polypropylene backing material is 1.6 mil (0.041 mm) thick, moisture, chemical and UV resistant
- Good handling, clarity and long aging
- Complies with US FDA 21 CFR 175.105 for indirect food contact
- Polypropylene backing material offers transparency, conformability and flexibility
- Custom print available
Tech Specs
Back To Top| Adhesion Strength | 27 |
|---|---|
| Adhesion Strength (metric) | 30 |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Backing Thickness | 1.6 |
| Backing Thickness (metric) | 0.04 |
| Breaking Strength | 57 |
| Dimension 1 | 1 in |
| Elongation | 57 Percent |
| Model Number | 605 |
| Total Thickness | 2.5 |
| Brand | 3M |
| Width | 1 Inch |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Dimension 2 | 72 yd |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Length | 72 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |
| Tensile Strength (metric) | 385 |
| Size Description | 1 in x 72 yd |
| Color | Clear |