
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 50 m, Scotch Box Sealing Tape 373 Clear, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-72368
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Box Sealing Tape 373 securely closes a wide variety of box and carton materials, including corrugated fiberboard. Moisture-resistant polypropylene backing resists abrasion, chemicals, and scuffing to hold strong throughout the shipping process. The tape is easy to handle and dispense, and it conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Bonds instantly and resists tearing and splitting for added security
- High performance tape resists nicks, abrasions, moisture and scuffing
- Conformable backing ensures a tight seal around corners and rough areas
- Available in new convenient-sized packaging
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 50 (55) |
|---|---|
| Core Size | 3 |
| Diameter | 4.10224 |
| Length | 54.68 Linear Yard |
| Meets Specifications | CID A-A1684B |
| Model Number | 373 |
| Primary Advantage | Heavy Boxes |
| Thickness | 2.5 mil |
| Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Dimension 2 | 50.0000 m |
| Tape Grade | Premium |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Adhesive Type | Hot Melt Synthetic Rubber Resin |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Elongation | 160 Percent |
| Length (Metric) | 50 m |
| Series | Scotch |
| Width | 1.88 Inch |
| Dimension 1 | 48.0000 mm |
| Size Description | 48 mm x 50 m |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Product Form | Roll |
| Color | Clear |
| Brand | 3M |
| Tensile Strength | 30 lb/in |