
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
72 mm x 50 m, Scotch Box Sealing Tape 375 Tan, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-72402
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Box Sealing Tape 375, the very best performer in the Scotch brand packaging tape line, securely closes a wide variety of boxes and cartons, including those with high recycled content. The polypropylene backing resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing to hold strong throughout the shipping process. Conformable backing flexes under stress for a tight seal.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Adhesive sticks to a variety of surfaces on contact, including recycled content
- Backing resists nicks, abrasions, moisture and scuffing for lasting hold
- Easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal
- Available with custom printing for security and/or branding
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 55 (60) |
|---|---|
| Adhesive Type | Hot Melt Synthetic Rubber Resin |
| Color | Tan |
| Tensile Strength | 35 lb/in |
| Width | 2.83 Inch |
| Diameter | 4.28161 |
| Dimension 1 | 72.0000 mm |
| Dimension 2 | 50.0000 m |
| Model Number | 375 |
| Tape Grade | Premium |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Brand | 3M |
| Meets Specifications | ASTM D5486;CID A-A1684B |
| Length | 54.68 Linear Yard |
| Primary Advantage | Heavy Boxes |
| Core Size | 3 |
| Length (Metric) | 50 m |
| Size Description | 72 mm x 50 m |
| Tensile Strength (metric) | 613 |
| Thickness | 3.1 mil |
| Width (Metric) | 72 mm |
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Elongation | 160 Percent |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |