
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 3 Inch, 3M Hot Melt Adhesive 3738 PG Tan, 22 lb per case
- Item Code: 021200-82609
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Hot Melt Adhesive 3738 delivers a strong, reliable bond for long-term durability and exceptional performance. We formulated our Hot Melt Adhesive 3738 as a 100% solids adhesive, ready to meet the demands of a wide range of applications.
ORDER IN MULTIPLES of 22
Features
Back To Top- General purpose adhesive capable of bonding many different materials
- Manages high volume applications through high delivery rate
- Extended open time provides plenty of time for application, positioning and placement
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
|---|---|
| Application Method | It is dispensed with 3M™ Scotch-Weld™ Hot Melt Applicator PG II |
| Bead Open Time | 50 |
| Container Volume | 22 |
| Length (Metric) | 0.07 m |
| Model Number | 3738PG |
| Product Form | Pound |
| Size | PG |
| Size Description | 1 in x 3 in |
| Dimension 2 | 3 Inch |
| Meets Specifications | UL 94 Listing V2 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Width | 1 Inch |
| Dimension 3 | 1 Inch |
| Heat Resistance | 130 Degree Fahrenheit |
| Heat Resistance Range | Low |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Brand | 3M |
| Color | Tan |
| Length | 3 Inch |
| Series | 3M |