
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 72 Yard, 15.0 mil, VHB Tape 4920 White, 18 per case
- Item Code: 021200-84154
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Dream, Design, Deliver with our 3M VHB Tape 4920. It is a white, 0.015 in (0.4 mm), general purpose acrylic adhesive with a firm foam core. It can replace rivets, welds and screws. The fast and easy to use permanent bonding method provides high strength and long-term durability. It offers design flexibility with its viscoelasticity and powerful ability to bond to a variety of surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 18
Features
Back To Top- Fast and easy-to-use permanent bonding method provides high strength and long-term durability
- Virtually invisible fastening keeps surfaces smooth
- Can replace mechanical fasteners (rivets, welds, screws) or liquid adhesives
- White, 0.015 in (0.4 mm), general purpose adhesive and firm acrylic foam core
- Eliminate drilling, grinding, refinishing, screwing, welding and associated clean-up
- Creates a permanent seal against water, moisture and more
- Pressure sensitive adhesive bonds on contact to provide immediate handling strength
- Allows the use of thinner, lighter weight and dissimilar materials
Tech Specs
Back To Top| Tape Thickness | 0.015 Inch (0.4 mm) |
|---|---|
| Adhesive Type | General Purpose Acrylic Adhesive |
| Brand | 3M |
| Length(metric) | 65.8 m |
| Primary Liner | Paper |
| Foam Conformability | Firm |
| Thickness | 15 mil |
| Product Form | Roll |
| Length | 72 Linear Yards |
| Color | White |
| Thickness(metric) | 0.4 mm |
| Series | VHB |
| Width | 0.5 Inch |
| Width(metric) | 12.7 mm |