
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
96 mm x 54.8 m 9.0 mil, 3M Heavy Duty Duct Tape 3939 Silver, 12 per case Bulk
- Item Code: 021200-85563
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Heavy Duty Duct Tape 3939 has the tensile strength and adhesion for splicing, masking, patching, seaming, hanging poly sheeting, sealing PVC pipes, covering trip hazards and a host of other industrial applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Removes cleanly for up to three months when applied indoors
- Sticks immediately and stays on for up to one year without deterioration
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces without lifting
- Save time and hassle of removing sticky or dried-on residue
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Polyethylene over cloth scrim |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimension 1 | 96.0000 MM |
| Size Description | 96 mm x 54.8 m |
| Thickness (Metric) | 0.22 |
| Width | 3.77 Inch |
| Width (Metric) | 96 mm |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Tensile Strength | 25 lb/in |
| Meets Specifications | UL 723 |
| Tensile Strength (metric) | 438 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 55 (60) |
| Brand | 3M |
| Elongation | 17 Percent |
| Length | 60 Linear Yard |
| Length (Metric) | 54.8 m |
| Performance Level | Performance |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Dimension 2 | 54.8000 M |
| Thickness Unit | mil |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Thickness | 8.6 |