
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 36 Yard 7.1 mil, 3M Electroplating Tape 470 Tan, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-86147
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Electroplating Tape 470 is a vinyl backed tape with a rubber adhesive. It is resistant to most chemicals typically used in electroplating processes. With a conformable, abrasion resistant backing it's ideal for use with plating chemicals, electroplating nickel, electroless nickel, milling and etching in titanium and peening operations.
24 PER CASE
Features
Back To Top- Resists most common solvents and works at temperatures up to 17�F/76�C
- Abrasion, moisture and wear resistant to withstand rugged working conditions
- Conformable backing is ideal for use on curved and irregular surfaces
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness | 6.3 |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 254 |
| Size Description | 1-1/2 in x 36 yd |
| Tensile Strength | 20 lb/in |
| Total Thickness | 7.1 |
| Width | 1.5 Inch |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Backing Material | Vinyl |
| Tensile Strength (metric) | 350 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Length | 36 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Color | Tan |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Series | 3M |
| Dimension 1 | 1 1/2 Inch |
| Elongation | 180 Percent |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (40) |
| Backing Thickness (metric) | 0.16 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Brand | 3M |
| Product Category | Adhesives, Sealants, Tape |