
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 50 Yard 0.15 Inch Engaged Thickness, 3M Fastener SJ3526N Hook S030 Black, 2 per case Bulk
- Item Code: 021200-86245
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Fastener SJ3526N is a high performance PSA nylone hook with a rubber adhesive and white polypropylene film liner.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Hook fastener backed with a high performance rubber based adhesive designed for indoor applications requiring medium temperature resistance.
- Woven nylon is durable for thousands of closures.
Tech Specs
Back To Top| Closure Life | 5000 |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 49 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 120 |
| Flame Retardant | No |
| Liner Thickness | 3 |
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Liner Type | White Polyethylene with Red Logo |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Brand | 3M |
| Material | Nylon |
| Adhesive Type | High Performance Rubber Adhesive |
| Color | Black |
| Hook/Loop | Hook |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Length | 50 Linear Yard |
| Size Description | 2 in x 50 yd |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Engaged Thickness | 0.15 |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |