
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 50 Yard 0.15 Inch Engaged Thickness, 3M Fastener SJ3532N Hook S030 Black, 2 per case Bulk
- Item Code: 021200-86261
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Hook Fastener SJ3532N is one part of a durable, two-part fastener solution that offers design flexibility, fast product assembly, smooth and clean exterior surfaces and improved product performance. The backing's medium tacky adhesive is especially suited for indoor attachment to low surface energy materials such as polyethylene and polypropylene plastics.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Synthetic rubber adhesive provides excellent bond after full adhesion
- Woven nylon hooks stand up to thousands of opens and closures
- Fast, convenient fastener with flexibility to fit your design
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Modified Rubber Adhesive |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 38 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 100 |
| Model Number | SJ3532N |
| Brand | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Flame Retardant | No |
| Liner Thickness | 3 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Engaged Thickness | 0.15 |
| Liner Type | White Polyethylene Film |
| Material | Nylon |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Closure Life | 5000 |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Length | 50 Linear Yard |
| Hook/Loop | Hook |
| Size Description | 2 in x 50 yd |
| Color | Black |
| Width (Metric) | 50.8 mm |