
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 50 Yard,0.15 Inch Engaged Thickness, 3M Fastener SJ3533N Loop S030 Black, 2 per case Bulk
- Item Code: 021200-86268
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Fastener SJ3533N is a medium performance PSA nylon loop fastener.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Synthetic rubber adhesive holds on contact
- Withstands typical outdoor temperature, humidity and ultraviolet exposure
- Woven nylon hooks stand up to thousands of opens and closures
- Fast, convenient fastener for seams, joints and other closures
Tech Specs
Back To Top| Model Number | SJ3533N |
|---|---|
| Product Family | 3M™ Loop Fastener SJ3533N |
| Adhesive Type | Modified Rubber Adhesive |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Flame Retardant | No |
| Liner Type | White Polyethylene Film |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Hook/Loop | Loop |
| Liner Thickness | 3 |
| Closure Life | 5000 |
| Color | Black |
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 100 |
| Size Description | 2 in x 50 yd |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Brand | 3M |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 38 |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Length | 50 Linear Yard |
| Engaged Thickness | 0.15 |
| Product Form | Roll |