
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 mm x 55 m, Scotch Filament Tape 897 Clear, 9 per inner 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-86525
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Filament Tape 897 is a medium strength, general purpose, clear fiberglass-reinforced tape -with a synthetic rubber resin adhesive ideal for medium-duty strapping, bundling and reinforcing. The synthetic rubber resin adhesive provides good adhesion to most surfaces, including a variety of plastics, carpets, natural fibers, and metals.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Synthetic rubber adhesive bonds easily to most fiberboard, plastics and metal surfaces
- Glass yarn filaments add strength for box closing, bundling and more
- Tape resists nicks, abrasions, moisture and scuffing
- Transparency provides clear visibility of box graphics, printing and illustrations
Tech Specs
Back To Top| Adhesion Strength | 50 |
|---|---|
| Adhesion Strength (metric) | 55 |
| Breaking Strength | 170 |
| Model Number | 897 |
| Tensile Strength | 170 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 2977 |
| Elongation | 3 Percent |
| Width (Metric) | 24 mm |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Backing Material | Polypropylene |
| Color | Clear |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | Scotch |
| Width | 0.94 Inch |
| Dimension 2 | 55.0000 m |
| Dimension 1 | 24.0000 mm |
| Total Thickness | 5 |
| Brand | 3M |
| Performance Level | Performance |
| Size Description | 24 mm x 55 m |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |