
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 72 Yard, 3M Polyester Film Tape 856 Transparent, 12 per case
- Item Code: 021200-96098
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Film Tape 856 Transparent, 2.0 mil (0.05 mm) polyester film tape with acrylic adhesive.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Tough polyester film provides abrasion and edge tear resistance
- Acrylic adhesive adheres to a wide variety of substrates
- Transparent backing allows visibility of information protected by the tape
Tech Specs
Back To Top| Finish | Glossy |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.094 |
| Inner Depth/Length | 4.25 |
| Inner Gross Weight | 2.137 |
| Inner UPC | 30021200960988 |
| Inner Width | 4.25 |
| Product Family | 3M™ Polyester Film Tape 856 |
| Thickness | 2 |
| Width (Metric) | 76.2 mm |
| Size Description | 3 in x 72 yd |
| Color | Transparent |
| Thickness Unit | mil |
| Adhesion Strength (metric) | 22 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester |
| Brand | 3M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width | 3 Inch |
| Elongation | 90 Percent |
| Tensile Strength (metric) | 438 |
| Adhesion Strength | 20 |
| Inner Pack Level Quantity | 3 |
| Length | 72 Linear Yard |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 25 lb/in |
| Thickness (Metric) | 0.05 |
| Diameter | 4.14282 |
| Inner Height | 9 |
| Inner Total Base Units | 3 |
| Dimension 1 | 3 Inch |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Inner Total Pack Level Units | 3 |
| Product Form | Roll |