
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard, 3M Glass Cloth Tape 398FRP White, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-96676
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A white, glass cloth film tape with an acrylic adhesive that provides superior product performance and Flame Retardant properties for aircraft maintenance and repair.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Flame retardant, seal cargo bay panels, F.A.R Part 25.853(a), F.A.R. Part 25.855(d), Boeing material spec BMS 5-146 Type I, Class I, Grade A, EU compliant per directive 23/11/EC, Airbus spec ABS 5649
- Strong, high temperature resistance, tough, durable, superior abrasion resistance, puncture resistance
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 2 Inch |
|---|---|
| Tensile Strength (metric) | 2276 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Total Thickness | 7 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -20 Degree Fahrenheit |
| Backing Thickness (metric) | 0.13 |
| Color | White |
| Meets Specifications | BMS 5-146;F.A.R. 25.853(a);F.A.R. 25.855(d) |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Backing Material | Glass cloth |
| Backing Thickness | 5 |
| Elongation | 7 Percent |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Tensile Strength | 130 lb/in |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 38 (42) |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Product Form | Roll |