
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 (.5625) Cobalt Oxide/Gold Finish 135 Deg. 2MT Taper Shank Drill
- Item Code: 021336
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
209CO taper shank drill bits can be used in machine applications where the drill is held directly in the spindle and are available in many fractional sizes from 1/4" to one and a half inches, making them a very versatile choice. The bronze oxide finish helps prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for a clean and accurate finish, whilst the 135 degree thinned point helps with self-centering and reduces the push force required. 209CO drill bits are manufactured from premium High Speed cobalt so are suitable for drilling many materials, including aluminum, stainless steel and steels.
Features
Back To Top- Notched Point reduces thrust
- Cobalt base material with Bronze Oxide for wear resistance and lubricity
- Suitable for ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Diameter | 14.29 mm |
| Flute Length | 4-7/8" |
| Overall Length | 8-3/4" |
| Overall Length Inches | 8.75" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Type | 2MT |
| Coating/Finish | Oxide/Gold |
| Decimal Diameter | 0.5625" |
| Fractional Diameter | 9/16" |
| Overall Length Metric | 222.25 mm |
| Series | 209CO |
| Type | Taper Shank Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Cobalt |
| Shank Style | Morse Taper Shank |