
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/64 (.3594) HSS Purple/Bronze Finish 135 Deg. Split Point Series HX10 Jobber Drill
- Item Code: 022023
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
HX10 heavy duty jobber dill bits are manufactured from High Speed steel and can be used for drilling all types of steel in many different applications, both when drilling by machine or when hand held. The 135 degree split point is an aid to self-centering, so no more drill points wandering all over, and also reduces the force need to drill into the workpiece. For clean and accurate holes, the drills have a dual steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill. HX10 heavy duty jobber drills are available in fractional sizes of 1/64? increments starting at 1/16? up to 1/2".
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Stronger and more Rigid
- Unique surface treatment for improved wear resistance in hard ferrous alloys
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 4-7/8" |
|---|---|
| Depth of Cut | 4 x D |
| Material | High Speed Steel |
| Type | Jobber Drill |
| Type | Jobber Drill |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 123.83 mm |
| Series | HX10 |
| Decimal Size | 0.3594" |
| Fractional Size | 23/64" |
| Coating/Finish | Purple/Bronze |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Series | HX10 |
| Flute Length | 3-1/2" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inches | 4.875" |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 9.13 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |