
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in (.5000) HSS Purple/Bronze Finish 135 Deg. Split Point Jobber Drill
- Item Code: 022032
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
HX10 heavy duty jobber dill bits are manufactured from High Speed steel and can be used for drilling all types of steel in many different applications, both when drilling by machine or when hand held. The 135 degree split point is an aid to self-centering, so no more drill points wandering all over, and also reduces the force need to drill into the workpiece. For clean and accurate holes, the drills have a dual steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill. HX10 heavy duty jobber drills are available in fractional sizes of 1/64? increments starting at 1/16? up to 1/2".
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Series | HX10 |
| Coating/Finish | Purple/Bronze |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Flute Length | 4-1/2" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Series | HX10 |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length | 6" |
| Type | Jobber Drill |
| Fractional Size | 1/2" |
| Metric Size | 12.70 mm |
| Overall Length Inches | 6" |
| Overall Length Metric | 152.4 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |