
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Q (.3320) HSS Purple/Bronze Finish 135 Deg. Split Point Jobber Drill
- Item Code: 022217
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Available in letter sizes A to Z, HX15 heavy duty Jobber drill bits have a dual steam oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get accurate holes. Manufactured from High Speed steel, the tools are suitable for drilling all types of steel, and can be used in many different machine and hand-held applications, whilst the 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force required.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Type | Jobber Drill |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 8.43 mm |
| Overall Length Inches | 4.75" |
| Overall Length Metric | 120.65 mm |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Coating/Finish | Purple/Bronze |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 3-7/16" |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Size | 0.3320" |
| Letter Size | Q |
| Series | HX15 |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Series | HX15 |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |