
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
S (.3480) HSS Purple/Bronze Finish 135 Deg. Split Point Jobber Drill
- Item Code: 022219
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Available in letter sizes A to Z, HX15 heavy duty Jobber drill bits have a dual steam oxide finish to stop workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get accurate holes. Manufactured from High Speed steel, the tools are suitable for drilling all types of steel, and can be used in many different machine and hand-held applications, whilst the 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force required.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Series | HX15 |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.3480" |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Flute Length | 3-1/2" |
| Overall Length | 4-7/8" |
| Point Angle | 135 Split Point |
| Letter Size | S |
| Overall Length Inches | 4.875" |
| Overall Length | 4-7/8" |
| Metric Size | 8.84 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 123.83 mm |
| Type | Jobber Drill |
| Depth of Cut | 4 x D |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Type | Jobber Drill |
| Coating/Finish | Purple/Bronze |
| Shank Style | Cylindrical shank |