
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-5/8 in. HSS Oxide Finish 1MT 118 Deg. Spiral Flute Taper Shank Drill
- Item Code: 023140
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
S209 reduced taper shank drills are very versatile and can be used in machine applications where the drill is held directly in the spindle. They are available in 38 fractional sizes from 1/2 inch to 2 inches and have a conventional 118 degree point for strength and easy re-grinding, and a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean and accurate holes. Made from premium High Speed Steel, S209 reduced taper shank drills can be used for drilling many materials including steel, aluminum and stainless steel.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 15.625" |
|---|---|
| Decimal Diameter | 1.625" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Diameter | 1-5/8" |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Shank Style | Morse Taper Shank |
| Metric Diameter | 41.28 mm |
| Overall Length Metric | 396.88 mm |