
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 0.014 in. Crimped Steel Wire Fill 5/8 in. - 1/2 in. Arbor Hole Wolverine Medium Face Bench Grinder Wheel
- Item Code: 02325
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Wolverine 6" Medium Face Bench Grinder Wheel Brush provides a flexible brushing action and cost-effective performance in general purpose cleaning and deburring applications. Wide face width covers more area. 5/8"-1/2" arbor hole for use on bench/pedestal and straight grinders.
Features
Back To Top- Provide a flexible brushing action and cost-effective performance in general purpose cleaning and deburring applications
- Feature a wider face width to cover more area
- For use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- 1/2" T of face plate
Tech Specs
Back To Top| Standard Pack Quantity | 1 |
|---|---|
| Diameter | 6" |
| Maximum RPM | 6000 |
| Brand | Weiler |
| Trim Length | 1-1/16" |
| Fill Diameter | 0.014" |
| Fill Material | Steel |
| Series | Wolverine |
| Face Width | 5/8" |