
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.50 mm HSS Bright Finish 118? Standard Point Jobber Drill
- Item Code: 034135
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
2A jobber drill bits can be used in both hand held and machine applications and are available in many metric sizes from 0.15 mm to 15 mm. With a conventional, 118 degree point for easy re-grinding, the drills have a bright finish for a clean and accurate result by ensuring workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool. 2A Jobber drill bits are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling steels, aluminum, stainless steel and many other materials.
Features
Back To Top- Bright Finish improves chip flow in soft or non-ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Drill Point Angle | 118 |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 160 mm |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length Inches | 6.2992" |
| Web Configuration | Tapered |
| Coolant Through | NonCoolant Through |
| Flute Type | Spiral |
| Coating/Finish | Bright |
| Point Type | Standard |
| Specification Number | DIN 338 |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 13.50 mm |
| Spiral Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 160 mm |
| Specification Designation | DIN |
| Specification Number | DIN 338 |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Length | 108 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Shank Type | Straight |
| Web Configuration | Tapered |
| Web Thinning | Web-Thinned |
| Decimal Size | 0.5315" |
| Series | 2A |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Spiral Type | Regular Spiral |